. кабінет Хімії - Теорія
Virtual chemistry laboratory
Понеділок, 29.04.2024, 18:54
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гость | RSS

Меню сайту

Форма входу

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

За матеріалами підручника "Хімія" 8кл. за ред. Ярошенко О.Г. 

Що учневі обов"язково треба знати!

Для характеристики речовин використовують різні фізичні величини. Однією з них є кількість речовини (v). Фізичну величину кількість речовини введено для позна­чення числа структурних частинок речовини у певній її порції. Кількість речовини вимірюється в молях.

Моль — це кількість речовини, що містить число Авогадро структур­них частинок (атомів, молекул чи інших формульних оди­ниць) цієї речовини. 1 моль будь-якої речовини містить число Авогадро струк­турних частинок речовини. Число Авогадро позначається NА і дорівнює 602 000 000 000 000 000 000 000.  

Молярна маса М — це маса одного моля речовини, чисель­но вона дорівнює її відносній молекулярній масі.

Молярну масу речовини можна обчислити, поділивши масу порції речовини т на кількість речовини v в ній: М =m/v  

1 моль будь-якої речовини містить однакове число — 6,02 • 1023 — формульних одиниць речовини (атомів, моле­кул тощо). Це — число Авогадро.

Похідними формулами від формули для обчислення моляр­ної маси речовини є: v =m /М та m = у*М.   

   Газуваті речовини, як і рідини, не мають власної форми, а набувають форми посудини, в яку їх помістили. За різних температури і тиску 1 моль газуватої речовини займає різний об'єм. За температури О*С і тиску 101,3 кПа порція будь-якої газу­ватої речовини кількістю речовини 1 моль займає об'єм 22,4 л (округлено). Ці умови дістали назву нормальних умов (н.у.), а об'єм — молярного об'єму Ут. Для обчислення об'єму порції газуватої речовини потрібно кількість речовини в цій порції помножити на молярний об'єм:  V=v*Vm  

Відносна густина газів — це безрозмірна величина, що пока­зує, у скільки разів один газ важчий або легший за інший. Для обчислення відносної густини газу відносну молекуляр­ну чи молярну масу одного газу ділять на відносну молеку­лярну чи молярну масу іншого газу. Вибір способу збирання газів витісненням повітря здійснюють на основі результатів обчислення відносної густини газів за повіт­рям: якщо вона більша за одиницю, то посудину для наповнен­ня газом тримають донизу дном, а якщо менша — догори дном.  

 Хімічна формула речовини відображає її якісний та кількісний склад і дає змогу здійснювати обчислення кількості речовини, відносної молекулярної маси, молярної маси, об'єму та маси порції речовини, числа структурних частинок речовини у певній її порції. • За хімічною формулою обчислюють також масові частки елементів та відношення мас елементів у речовині.

Використовуючи число Авогадро, здійснюють обчислення числа структурних частинок речовини у певній її порції, встановлюють молекулярну формулу речовини.

Обчислення із застосуванням числа Авогадро проводять за  формулами: v = N/NA;

М = m*NA/N;V =VM*N/NA  

  Кислоти — окремий клас неорганічних сполук, молекули яких складаються з атомів Гідрогену, здатних заміщувати­ся атомами металів, та кислотного залишку.

   Валентність кислотного залишку визначається кількістю атомів Гідрогену, які можуть бути заміщені на атоми металу.

  Користуючись кислотами, необхідно пам'ятати про їх хімічні властивості й суворо дотримуватися правил безпеч­ної роботи з ними.


Витискувальний ряд металів, або ряд активності металів — це ряд, в якому метали розташовані за їх здатністю витис­кувати Гідроген із кислот. Метали, розташовані в ряді активності до водню, витиску­ють Гідроген з кислот, метали, розташовані в ряді актив­ності після водню,— не витискують. Якісною реакцією на водень є його взаємодія з киснем, під час якої чується приглушене хлопання — вибух. Щоб ця реакція відбулася, достатньо запалений сірник піднести до отвору пробірки з воднем. Кислоту в розчині можна виявити за допомогою індикато­рів лакмусу та метилового оранжевого.

До класу солей належать складні речовини, утворені атома­ми металів і кислотними залишками. У формулах солей сума одиниць валентності металу дорів­нює сумі одиниць валентності кислотного залишку. Складаючи формулу солі, необхідно знати валентність мета­лу та кислотного залишку. За сучасною номенклатурою, назви солей утворюють з назви металу і назви кислотного залишку та зазначають валентність тих металів, у яких вона має кілька значень.

Основи — складні речовини немолекулярної будови, хімічна формула яких складається з одного атома металу та однієї або кількох гідроксильних груп. Число одновалентних гідроксильних груп у формулі основи дорівнює валентності металу, тому в загальному вигляді ос­нови мають формулу Ме(ОН)n. Сучасна назва основ складається з назви металу з додаван­ням до неї слова «гідроксид». Якщо метал проявляє змінну валентність, то після назви металу в дужках зазначається його валентність. За звичайних умов основи перебувають у твердому стані, частина з них добре розчиняється у воді. Розчинені у воді основи — луги.



Оксиди здатні до взаємодії з іншими речовинами. Оксидам відповідають гідрати оксидів — кислоти й основи. Валентність кислототвірного елемента в кислоті дорівнює його валентності у відповідному оксиді. Валентність металу в основі збігається з його валентністю у відповідному оксиді. Наявність лугу в розчині (лужного середовища) виявляють за допомогою індикаторів: лакмусу, фенолфталеїну, мети­лового оранжевого.  

За характерними хімічними властивостями основи поділя­ють на типові та амфотерні гідроксиди. Амфотерні гідроксиди, на відміну від типових, взаємодіють не лише з кислотами, а й з лугами, утворюючи солі.

 У формулах солей, утворених взаємодією амфотерного гідроксиду з кислотою, металічним елементом утвореної солі є метал, що входив до складу основи (2пS04, 2пС12 тощо).

 У формулах солей, утворених взаємодією амфотерного гідроксиду з лугом, металічний елемент амфотерного гідроксиду входить до складу кислотного залишку (Nа2[2п(ОН)4], К2[2п(ОН)4] та деякі інші).

Солі сульфатної кислоти можна виявити в розчині за допо­могою розчинів солей Барію.


Солі належать до поширених у природі складних неорга­нічних речовин, серед яких найбільше хлоридів, силікатів, карбонатів, сульфатів, ортофосфатів. Частина солей використовується відразу після видобутку, а частина піддається хімічній переробці з методо добування нових речовин. Солі знаходять найрізноманітніше застосування у хімічній промисловості та багатьох інших галузях народного госпо­дарства, а також у побуті. Україна багата покладами солей. Хімічні реакції супроводжуються утворенням різних спо­лук, що дає змогу з відповідних реагентів добути потрібні речовини. До загальних способів добування оксидів належать: окиснення простих і складних речовин, розкладання нерозчин­них гідроксидів під час нагрівання та деякі інші. До загальних способів добування розчинних основ (лугів) належать: взаємодія відповідних металів з водою, взаємодія відповідних оксидів з водою та електроліз (розклад) роз­чинів солей безоксигенових кислот. Нерозчинні основи добувають взаємодією розчину їх солі з розчином лугу. Солі добувають взаємодією речовин, що містять металічний елемент простої речовини металу, складних речовин, оксиду металу, гідроксиду металу, солі з речовинами, до складу яких входить кислотний залишок (кислота, сіль). Також взаємодією кислотних оксидів з основними оксидами чи лугами.

Генетичний звязок неорганічних речовин.






 


Міні-чат
500

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz