Допитливо про Цікаве
(З книжок розділу)
Полоній, Як и його «єдінокровній» предок радій, надзвичайно радіоактівній ...
Проведені Дослідження показали, Що тютюн має властівість концентруваті в СОБІ помітні кількості полонію ... При згорянні тютюну полоній разом з дімом потрапляє в легені курців и опромінює там живу тканіну.На мнение медіків, Це одна з причин захворювання на найістотнішіх рак леген и горла.
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 50-51).
У природі озон утворюється з молекулярного кісню Під дією ультрафіолетовіх променів у стратосфері на вісоті 15-30 км над рівнем океану. Озоновий шар Дуже розрідженій и Якби йо вдалось зціпити при звичайна атмосферному лещата, ВІН МАВ бі Товщина Всього 2-3 мм! Незважаючі на Це, озон - Надійний щит від палючіх и смертоносних короткохвільовіх ультрафіолетовіх променів. Молекули озону збірають ультрафіолетові промені ...
У ніжніх кулях атмосфери утворення незначніх кількостей озону спрічінюється блискавки, чім и пояснюється Відчуття свіжості в повітрі після грози.
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 61).
Найбільшу кількість хімічніх елементів (9) відкрів (сінтезував) видатний американський навчань Г. Сіборг разом Зі Своїми співробіт-никами: у 1940 р. - Плутоній, у 1944-1946 рр.. - Амеріцій и кюрій, у 1949-1950 - берклій, каліфорній, у 1952-1954 - ейнштейній, фермій, у 1955 - менделєвій, у 1958 р.. - Резерфордій (нобелій).
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 138).
Одна тонна граніту містіть у середня до 2,5 г урану и до 10 г торію. Отже, в гранітній Скелі масою 1000 т є до 2,5 кг урану и до 10 кг торію. Граніті - майбутнє джерело ядерного пального, коли родовіща уранових и торієвіх мінералів повністю вічерпаються.
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 146).
У 1843 р. Було відкріто Спосіб перетворення каучуку в гуму нагріванням йо Із сіркою. Винахідник назвавши цею процес вулканізацією в честь міфічного бога підземніх надр и вогню Вулкана. Оскількі самородну Сірку добувалі Під землею, а кож помічалі, Що рідка сірка та її сполуки віділяються Під час віверження вулканів, у міфах її назівають «жовчо бога Вулкана».
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 149).
Японські хімікі розроб Спосіб переробки відходів поліетилену на пальне. Для цього вікорістані поліетіленові вироби - тару, труби, плівку, електроізоляцію ТОЩО розплавляють, добавляють порошкоподібного нікелю, и утворень суміш нагрівають при 5000С. При цьому відбувається каталітічній крекінг - розщеплення довгих полімерніх ланцюгів на уламкі з невелика кількістю вуглецевіх атомів. У результаті утворюється суміш газоподібніх и рідкіх вуглеводів (бензин, гас).
(Василега М. Д. Цікава хімія .- К., 1989 .- С. 159).
Г. Кавендіш Перший добув Воден Як самостійну речовіну з Певного, Лише їй притаманний властивостями. Потім ВІН Обчислено густин водно (0,09 відносно густин Повітря, взятої за 1) i встановів, Що при взаємодії йо з повітрям утворюється вибухових суміш.
(Книжка для читання з неорганічної хімії .- К., 1985 .- С. 138-139).
Воден можна розглядаті и Як звичайне, хімічне, но найкалорійніше пальне. Теплота згоряння водно - 117500 кДж / кг - Майже втрічі більша, Ніж у нафта й нафтопродуктів, и пріблізно в Чотири рази більша порівняно з кам'яних вугіллям.
Ще Костянтин Едуардович Ціолковській вважать Воден за пальне для двігунів майбутнього.
(Книжка для читання з неорганічної хімії .- К., 1985 .- С. 139-140).
З хлором, точніше, з йо сполуки у вігляді кухонної солі людство знайомі Вже давно. Археологічні розкопкі свідчать, Що в Прікарпатті почал добуваті Сіль кілька десятків тісячоліть того, на Кавказі - чотири-п'ять тисяч РОКІВ тому, в горах Пенджаб (Індія) - понад три тісячі РОКІВ тому. З давніх-давен БУВ відомій Спосіб добування кухонної солі з морської води. Яскравий опис добування кам'яної солі в Лівії є в творах грецького історика Геродота (V ст. До н.е.).
(Книжка для читання з неорганічної хімії .- К., 1985 .- С. 234).
Йод у чистому вігляді - Це тверда темно-сіра крісталічна речовіна з металічнім блиско, Майже в два рази важча за алюміній. Йод має чудові Властивості: при нагріванні ВІН, не плавлячісь, переходити у газоподібній стан (переганяється, або сублімується). Вісь ця властівість йоду и спріяла відкріттю йо.
Звичайна вважають, Що йод уперше віділів у 1811 р. французький промісловець и хімік-любитель Бернар Куртуа.
(Книжка для читання з неорганічної хімії .- К., 1985 .- С. 236).
Бром - елемент Багато в Чому незвичайного. ВІН єдиний метал, Який за звичайна умов перебуває в рідкому стані.
(Книжка для читання з неорганічної хімії .- К., 1985 .- С. 241).
Серед інертних газів на Землі найбільше аргону, який вдалося виділити в чистому вигляді раніше інших його побратимів.
(Колтун М. Світ хімії .- М., 1988 .- С. 80).
Кисень - надзвичайно активний хімічний елемент. Є з'єднання кисню з усіма елементами таблиці Менделєєва, крім гелію, неону і аргону. Кисень входить до складу більшості життєво важливих неорганічних сполук, і серед них - вода, білки, вуглеводи, жири, кісткова тканина живих істот ...
Побачити на власні очі кисень можна лише ... охолодивши його до - 182, 90С. При цій температурі він являє собою рідина світло-блакитного кольору ...
(Колтун М. Світ хімії .- М., 1988 .- С. 103).
Існування води на Землі в трьох агрегатних станах - газоподібному, рідкому і твердому - зобов'язана ... обігу Землі навколо Сонця на середній відстані 149,6 мільйона кілометрів. Якщо шлях світлових променів від Землі до Сонця складав би менше 134 мільйонів кілометрів, то вся вода океанів, морів і річок, як показали розрахунки, випарувалася б.
Збільшення відстані між Землею і Сонцем до більш ніж 166 000 000 кілометрів привело б до того, що рідкої води на нашій планеті не залишилося - вона повністю перетворилася б у лід.
(Колтун М. Світ хімії .- М., 1988 .- С. 151).
... Найдорожчий зараз метал - каліфорній, хімічний елемент з порядковим номером 98. До 1984 року вчені виготовили всього один грам каліфорнія, і коштував цей грам один мільярд доларів.
(Колтун М. Світ хімії .- М., 1988 .- С. 170).
Настільки часто вживані в сучасній науці і нашому повсякденному житті слова «полімери» і «органічна хімія» вперше запропонував використовувати Й. Берцеліус, не вірив, що вчені-коли зможуть успішно змагатися з природою в отриманні складних органічних молекул.
(Колтун М. Світ хімії .- М., 1988 .- С. 236).
Серед інших газів аміак виділяється своєю величезною розчинністю у воді: при нормальних умовах 1 мл води здатний поглинути 1170 мл аміаку, тобто більше літра!
(Леенсон І. А. Цікава хімія. Ч.1 .- М., 1996 .- С. 30).
Діоксини ... можуть утворитися в якості відходів на деяких хімічних виробництвах або при хлоруванні забрудненої води і вже в незначних концентраціях загрожувати здоров'ю людей (діоксини навіть потрапили в «Книгу рекордів Гіннеса»).
(Леенсон І. А. Цікава хімія. Ч.2 .- М., 1996 .- С. 7).
Озон і кисень - єдиний приклад утворення одним хімічним елементом двох газоподібних (за звичайних умов) простих речовин. Молекула кисню складається, як відомо, з двох атомів, а озону - із трьох, причому ці три атоми розташовані не на прямій лінії, а під кутом. Це призводить до ще однієї унікальності озону - із усіх газоподібних речовин тільки простих молекули озону полярні, тобто являють собою диполі з розділеними в просторі зарядами.
(Леенсон І. А. Цікава хімія. Ч.2 .- М., 1996 .- С. 8).
Гарольд Клейтон Юрі (1893-1981) - визнаний авторитет в області хімії ізотопів. У 1950 році поставив став класичним експеримент по мимовільного утворення амінокислот із суміші аміаку, метану, пар води і водню при пропущенні через суміш електричних розрядів. Цим він довів, що амінокислоти могли утворитися в атмосфері древньої Землі під дією грозових розрядів.
(Леенсон І. А. Цікава хімія. Ч.2 .- М., 1996 .- С. 53).
... Метілфенхіловий ефір LL-аспартіламіномалоновой кислоти. Ця речовина в приблизно в 33 000 разів солодше сахарози і, отже тельно, розділяє з Таліна 1-2 місце, а серед синтетичних сполук виходить вперед. Його творці, японські дослідники, негайно взяли патент на застосування цього дипептиду в якості харчової добавки до прохолодних напоїв, джему, шоколаду ... Щоб плитка шоколаду стала звично солодкою, досить часткою міліграма цієї чудодійної спеції.
(Леенсон І. А. Цікава хімія. Ч.2 .- М., 1996 .- С. 222).
Наука про кристалах почалася з вивчення гірського кришталю. Його блискучі безбарвні кристали вперше знайшли ще в давнину ... в швейцарських Альпах ... Давні думали, що це особлива форма замерзлої води, і назвали речовина кришталем (так по-грецьки звучить слово «лід») ...
Гірський кришталь - це чистий кристалічний кварц, з'єднання кремнію і кисню.
(Леенсон І. А. Цікава хімія .- М., 2000 .- С. 38-39).
Цікаво, що в сучасній таблиці Менделєєва немає жодного (!) Елементу з целочисленной атомною масою. Пояснюється це різними причинами. Одну з них, дуже важливу, виявив англійський вчений Ф. Астон в 1919 р.
Астон відкрив, що у елементів можуть бути «близнюки-брати», все на одну особу (з точки зору хіміка), але один трохи легше, інші важче. Цих близнюків назвали ізотопами. З зустрічаються в природі елементів (а їх майже 90) тільки у 20 немає «родичів» - це елементи-одинаки.
(Леенсон І. А. Цікава хімія .- М., 2000 .- С. 76).
Арабські алхімічні назви багатьох речовин дотепер зберігаються в сучасних мовах. Одні слова з часом відкинули від себе приставку аль-, а інші чудово уживаються з нею. Арабське слово аль-нушатір перетворилося на сучасне нашатир, аль-Борак стало називатися боракс або бура. Від слова аль-калі (синонім слова аль-Борак) відбулися назви металу калію і цілого класу рослинних речовин - алкалоїдів. Назавжди приставка аль-виявилася прив'язаною до речовин, які сучасні хіміки називають спиртами: арабське слово аль-кохоль стало звучати трохи інакше і вимовляється тепер як алкоголь.
(Рошаль А. Хімія -. Це просто)
Колись Менделєєв називав елементи другого і третього періодів типовими. Він вважав, що їх хімічні особливості як би визначають весь подальший настрій системи ...
Розповімо про одну дивовижною особливості другого періоду: три належать йому елементи - вуглець, азот, кисень разом з воднем є складовими частинами органічної матерії. Так би мовити, своєрідними відповідальними за життя на Землі.
(Петрянов І. В. Великий закон / І. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов .- М., 1984 .- С. 65-66).
Якщо запитати вчених, які з відкриттів ХХ ст. найважливіші, то навряд чи хто-небудь забуде назвати штучний синтез хімічних елементів. За короткий термін - менше 40 років - список відомих хімічних елементів збільшився на 19. І всі 19 елементів були синтезовані, приготовлені штучним шляхом.
(Петрянов І. В. Великий закон / І. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов .- М., 1984 .- С. 82).
... У будь-якій енциклопедії, в будь-якому підручнику з хімії читаємо: францій (порядковий № 87) відкрито в 1939 р. французької наукового Маргаритою Перей. До речі сказати, це третій випадок, коли честь відкриття нового елемента належить жінці (раніше Марія Кюрі відкрила полоній і радій, Іда Ноддак - реній).
Францій відносять до числа штучно синтезованих елементів. Але все-таки спочатку елемент був виявлений у природі. Це ізотоп францій - 223. Його період напіврозпаду становить всього 22 хв. Стає зрозумілим, чому франція так мало на Землі.
(Петрянов І. В. Великий закон / І. В. Петрянов, Д. Н. Трифонов .- М., 1984 .- С. 85-86).
Сучасна назва «золото», на думку істориків хімії, має своїм коренем сол - сонце. Латинська назва золота - аурум походить від слова Аврора - ранкова зоря.
(Трифонов Д. Н. Як були відкриті хімічні еелементи / Д. Н. Трифонов, В. Д. Трифонов .- М., 1980 .- С. 20).
Водень. Це один з найдивовижніших елементів періодичної системи - перший її представник, найбільш легкий з існуючих газів. Елемент, відкриття якого стало ключем до вирішення багатьох проблем хімічної теорії. Елемент, атом якого, втрачаючи єдиний валентний електрон, стає «голим» хротоном. І тому хімія водню - це єдина в своєму роді хімія елементарної частинки.
(Трифонов Д. Н. Як були відкриті хімічні елементи / Д. Н. Трифонов, В. Д. Трифонов .- М., 1980 .- С. 36).
Чемпіон з хімічної стійкості - фторопласт. Він спокійно переносить послідовну добову обробку в концентра-рова кислотах - сірчаної (при 2900С), азотної (при 1000С) і царській горілці (при 1000С). Куди до фторопласту будь благородного металу! А причина проста: атоми фтору, розташувавшись «пліч-о-пліч», захищають від зовнішніх впливів довгу вуглецеву ланцюжок.
(Харлампович Г. Д. Багатолика хімія / Г. Д. Харлампович, А. С. Семенов, В. А. Попов .- М., 1992 .- С.110).
Коли туристи залишають місце стоянки, вони зазвичай або закопують у землю або спалюють у вогнищі утворився сміття. Зауважте, будь ласка, що при неповному згорянні полівінілхлоридних пластиків (наприклад, дірявих чоботи) виділяється хлоро-водень, оксид вуглецю, вільний хлор і фосген. Обидва, особливо останній, використовувалися в першу світову війну як ОВ.
(Харлампович Г. Д. Багатолика хімія / Г. Д. Харлампович, А. С. Семенов, В. А. Попов .- М., 1992 .- С.110).
Легковий автомобіль витрачає кисню в 45-60 разів більше, ніж його водій.
(Харлампович Г. Д. Багатолика хімія / Г. Д. Харлампович, А. С. Семенов, В. А. Попов .- М., 1992 .- С.146).
|