. Усний журнал «Відома і невідома вода » Вчитель хімії НВК№7 Лисенко М.І. - Мої статті - Каталог статей - кабінет Хімії
Virtual chemistry laboratory
Четвер, 16.05.2024, 05:29
ГоловнаРеєстраціяВхід Вітаю Вас Гость | RSS

Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Мої статті [3]

Головна » Статті » Мої статті

Усний журнал «Відома і невідома вода » Вчитель хімії НВК№7 Лисенко М.І.

Усний журнал «Відома і невідома вода »

Цілі: розширити уявлення учнів про воду, її властивості, розглянути особливості поведінки води в різних агрегатних станах; показати виняткову роль води в природі, значення кругообігу води, виховувати дбайливе ставлення до водних ресурсів і переконання в необхідності екологічного захисту навколишнього середовища; розвивати в учнів наукові погляди на розвиток природи, збереження її ресурсів як необхідної умови життя на Землі.

Обладнання: стінгазети, плакати, зразки мінеральної води, кольоровий папір, ножиці, набори для пускання мильних бульбашок.

Вода, ти не маєш ні смаку, ні запаху, ні кольору,

тебе неможливо описати.

В тобі отримують насолоду, не відаючи, що ти таке!

Не можна сказати, що ти потрібна для життя: ти саме життя!

Ти наповнюєш нас радістю, яку не поясниш нашими почуттями ...

Ти найбільше багатство на світі ...

Антуан де Сент-Екзюпері

Відома і невідома вода

1- й ведучий. Від якості води багато в чому залежить життя людства. Вчені вважають, що немає на Землі більш важливої речовини, ніж вода. Завдяки появі нових інструментальних методів досліджень відкриваються все нові й нові таємниці води.

2- й ведучий. 22 березня щороку відзначається Всесвітній день води. Сьогодні ми зібралися в цьому залі, щоб ще раз поговорити про дивовижний і простий, загадковий мінерал- воду.

1- й ведучий

Я дуже добродушна.

Я м'яка, слухняна.

Але, коли я захочу,

Навіть камінь я сточу.

2- й ведучий

В мережива ніби одягнені

Дерева, кущі, дроти.

І здається казкою це,

А по суті - тільки вода.

Безбережна широчінь океану

 І тиха заводь ставка,

Струмінь водоспаду і бризки фонтану,

І все це - тільки вода.

Відгадайте, про що мова?

(Учні говорять, що мова йде про воду. Учитель ставить на стіл склянку з водою.)

Хімічна речовина вода всім добре відома, і на перших порах здається, що в цій речовині немає нічого цікавого. Насправді, якщо вдивитися уважніше в властивості, значення і склад води, то можна виявити в цій речовині дуже багато таких якостей, які ми не помічали, а може бути, просто не знали.

Сторінка перша "Портрет води"

1- й ведучий. "Вода - найперше, що існувало на Землі", "Вода - просте і неподільне", - вважали ще в стародавні часи. Першим, хто спростував уявлення про воду як про просту речовину, був Антуан Лавуазьє. 24 червня 1783 Лавуазьє з колегою П'єром Лапласом в присутності групи французьких учених синтезував воду з кисню і водню. При цьому маса утвореної води  дорівнювала масі водню і кисню. Так стало відомо, що вода складається з двох елементів, які Лавуазьє назвав воднем і киснем. Сучасники Лавуазьє вважали, що природа води нарешті з'ясована, її склад відомий, але час показав, що це були перші кроки на довгому і важкому шляху дослідження властивостей і структури води.

2- й ведучий. Потім учені встановили, що молекула води настільки мала, що якщо вибудувати один за одним сто мільйонів таких молекул, то ця шеренга запросто помістилася б між двох лінійок в зошиті.Вченим все-таки вдалося дізнатися, як виглядає молекула води. Ось її портрет. Правда, вона схожа на голову ведмедика Вінні-Пуха? Он вушка нагострив. Звичайно, ніякі це не вушка, а два атоми водню, приєднані до голови - атому кисню. Цю модель придумав англійський учений Джон Бернал в аеропорту під нескінченний шум дощу.

3- й ведучий. Вам добре відомі три агрегатні стани води, і ви легко вирішите ребуси.

 

 

                       (вода)

(пара)

      (бурулька)

                  (сніг)

 

Сторінка друга "Дивовижна речовина - вода"

Три агрегатні стани води

4-й ведучий. Одне з найбільш чудових властивостей води ви спостерігали вже сотні разів взимку на річці, на озері або на ставку. Ви бачили там лід, тобто тверду воду: під льодом - рідку, над льодом - водяна пара, віна завжди присутня в повітрі.

Вода - єдина на Землі речовина, що може в природних умовах перебувати в трьох станах: твердому, рідкому, газоподібному. Скільки загадок приховували химерні кристали замерзлої води - сніг і лід. Вперше на прекрасні сніжинки як на кристали суворої форми звернув увагу Йоганн Кеплер. Про свої спостереження та висновки він розповів в 1611 р в тракті "Про шестикутні сніжинки". Вихідна форма кристала - правильний тетраедр  або чотиригранник, кожна грань має форму трикутника - то єдинеспільне, що мають сніжинки. Будь-яка з них - комбінація таких чотирихгранників, тому вони всі мають шестипроменеву будову.

1-й ведучий. Вода володіє багатьма дивними властивостями, які різко відрізняють її від усіх інших рідин. І якби вода поводилася "як треба", то Земля стала б просто невпізнанною. Всі тіла при нагріванні розширюються, при охолодженні стискаються. Все, крім води. В інтервалі температур від 0 до + 4 ° С вода при охолодженні розширюється, а при нагріванні знижується. При + 4 ° С вода має найбільшу щільність, рівну 1000кг / м3. При більш низькій і більш високій температурі щільність води дещо менше. Завдяки цьому восени і взимку в глибоких водоймах конвекція відбувається своєрідно. Вода, охолоджуючись зверху, опускається вниз, на дно, тільки до тих пір, поки її температура не досягне + 4 ° С. Завдяки цьому під шаром льоду, що покриває водойму зверху, живуть у воді риби та інші мешканці водойм.

Щоб нагрівати 1 г води на 1 ° С, їй необхідно віддати в 5 - 30 разів більше кількості теплоти, ніж для нагрівання 1 г будь-якої іншої речовини, тобто вода має дуже велику питому теплоємкість. Внаслідок цього вода є гарним теплоносієм. Згадайте, наприклад, водяне опалення у вас вдома або "опалення" Європи теплою течією Гольфстрім. Повільне підвищення температури води при нагріванні і відповідно виділення значних кількостей теплоти при охолодженні пом'якшують коливання температури поблизу великих водойм.

При нагріванні речовини теплоємкість його, як правило, зростає. Вода - виняток. Зміна теплоємності води з підвищенням температури аномально: від 0 до 37 ° С вона знижується, а від 37 до 100 ° С починає підвищуватися. Значить, теплоємність води досягає мінімальних значень при температурі близько 37 ° С. Це нормальна температура тіла людини, найбільш сприятлива для біохімічних реакцій в організмі.

У живій природі велике значення має той факт, що вода володіє великою питомою теплотою пароутворення. Завдяки випаровуванню води з поверхні організмів регулюється їх температура. Навіть у спеку листя рослин здаються прохолодними - з них весь час випаровується вода. Наприклад, одна рослина кукурудзи випаровує за час свого існування близько 200 кг води.

Ще одна особливість води - велике поверхневий натяг, завдяки якому вода легко піднімається по капілярних каналах на поверхню землі, рухається у тканинах рослин і клітинах живих організмів.

Сторінка третя "Кругообіг води в природі"

Голос за сценою. Вода. Хіба це тільки та безбарвна рідина, що налита в склянку? Подивіться навколо. Океан, що покриває нашу Землю, в якому мільйони років тому зародилося життя, - це вода. Хмари, хмари, туман, несуть вологу всьому живому на земній поверхні, - це ж теж вода. Безкраї крижані пустелі полярних областей, снігові покриви,які застиляють майже половину планети, - це вода.

Нескінченне різноманіття фарб сонячного заходу, його золотих і багряних переливів; урочисті і ніжні фарби небосхилу при сході сонця. Ця звична і завжди дивовижна симфонія кольору пов'язана з розсіюванням і поглинанням сонячного світла водяними парами в атмосфері. Вода - це великий художник у природі.

Гірські ланцюги складені гігантськими товщами сотень різних гірських порід і надані найбільшим будівельником природи - водою. Безперервно змінюється вигляд Землі. На місці, де височіли гори, стеляться безкраї рівнини, які створює великий перетворювач - вода. Безмежне різномаїття життя. Вона всюди на нашій планеті. Але життя є тільки там, де є вода.

Серед неозорої безлічі речовин вода з її фізико-хімічними властивостями займає особливе, виняткове місце. Майже всі фізико-хімічні властивості води - виняток у природі. Вона сама унікальна і дивовижнеа речовина на світі.

2-й ведучий. Я прочитаю вам казку "Вода", яку написав Леонардо да Вінчі: "Вода весело хлюпала в рідній морської стихії. Але одного разу їй спалао на думку - дістатися до самого неба. Вона звернулася за допомогою до вогню. Обпалюючи полум'ям він перетворив воду на дрібні крапельки теплої пари, які виявилися набагато легшими за повітря.

Пара негайно кинулася вгору, піднімаючись в найвищі і холодні шари повітря. Опинившись в захмарній  височині, крапельки пари задубіли так, що у них зуб на зубне потрапляв від холоду. Щоб зігрітися, вони тісно притулилися одна до одної і, ставши трохи важчими за повітря, тут же попадали на землю у вигляді звичайного дощу. Захворівши марнославством, вода піднеслася до неба, але була вигнана звідти.

Спрагла земля поглинула дощ до єдиної краплі. І воді ще довго довелося відбувати покарання в грунті, перш ніж вона змогла повернутися в морські простори ". Здогадалися ви, яке природне явище описав Леонардо да Вінчі?

Сторінка четверта "Поетична"

1- й ведучий

Не треба мені холодний блиск Каменів, не займаних століттями.

Хочу хвилі почути плюскіт І теплий дощ ловити руками,

По калюжах шльопати босоніж,

Взимку ліпити величезний ком,

Навесні, коли той ком розтане,

Бігти за дзвінким струмочком! ..

2- й ведучий. Пропонуємо послухати вірші наших шкільних поетів. (Називає імена учнів.)

Сторінка п'ята "Про дефіцит прісної води"

1-й ведучий. Так, природна вода має здатність до самоочищення під впливом сонячної радіації, життєдіяльності водоростей, бактерій, грибів, рослин і деяких тварин, а також інших природних факторів. Але при сильному забрудненні через порушення біологічної рівноваги екосистеми природних водойм не можуть повною мірою здійснювати цю функцію. У підсумку це призводить не тільки до нестачі питної води, але і до загибелі тварин різних видів.

 2-й ведучий. Останнім часом все частіше і тривожніше говорять про нестачу води. Дефіцит води на самій водній планеті Сонячної системи. Чи не парадокс це? Виявляється, ні. Мова йде не про воду взагалі, а про прісну, без якої людина не може обійтися. Чому не вистачає прісної води? Одна з причин скорочення її запасів - зменшення водоносності річок, пов'язане з вирубкою лісів вздовж берегів. Будівництво гребель на рівнинних річках і водосховищ при ТЕС в підсумку призводить до зменшення запасів води.

Одна з головних причин дефіциту прісної води на Землі - її забруднення. Джерелами забруднення стають побутові, промислові та сільськогосподарські стічні води, ТЕС і АЕС.

Стічні води промислових підприємств, що містять хімічні забруднення, важкі метали, серед яких ртуть, кадмій, свинець, дуже токсичні і небезпечні. Потрапляючи в грунт, вони знижують врожайність сільськогосподарських культур, пригнічуючи ріст рослин приблизно на 10-15%. Опинившись разом з промисловими стоками у водоймах, вони викликають загибель планктону і молюсків, які беруть участь у самоочищенні води. Солі важких металів порушують нормальні умови розмноження риб. Особливо чутливі до забруднення мальки і ікра. Високий вміст важких металів негативно позначається на обміні речовин у теплокровних тварин і людини.

Сторінка шоста "Весела"

1- й ведучий. Оголошуємо конкурс на кращий паперовий кораблик. Запрошуються по дві людини від класу.

2- й ведучий. Оголошуємо конкурс на кращу паперову рибку. Запрошуються по дві людини від класу.

1-й ведучий. Оголошуємо конкурс на майстра пускання мильних бульбашок. Запрошуються по дві людини від класу.

Ведучі пропонують учасникам продегустувати різну мінеральну воду.

Висновок. Підведення підсумків. Нагородження

Безбережна широчінь океану

І тиха заводь ставка,

Струмінь водоспаду і бризки фонтана.

І все це - тільки вода.

Високі гребені здіймаючи,

Бушує морська вода.

І топить, як ніби граючись,

Великі морські судна.

У мереживо ніби одягнені

Дерева, кущі, дроти.

І здається казкою це,

А по суті - тільки вода.

Категорія: Мої статті | Додав: alex (17.03.2015)
Переглядів: 1220 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Міні-чат
500

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz